כל מה שצריך לדעת על כבודת היד

הדבר היחיד שנותר קבוע במדיניות כבודת היד של חברות התעופה הוא השינוי: הכללים הופכים למחמירים יותר לאורך הזמן ולכן חשוב מאוד להישאר עם אצבע על הדופק

מהפכת הלואו קוסט חוללה שינוי של ממש בענף התיירות. בין היתר היא הובילה לכך שהמחזה הקלאסי של אדם הנאבק עם מזוודת ענק ששוקלת עשרות ק"ג, כבר הרבה פחות נפוץ מבעבר: כיום רובנו מתהלכים בנמלי התעופה כשאנחנו אוחזים בקלילות בידית ענוגה של מזוודת טרולי קומפקטית וחטובה.

הוויתור על מזוודות הענק (לטובת חיסכון של לא מעט כסף) תרם לכך שבשנים האחרונות רכשנו מיומנות אדירה בקיפול יעיל של בגדים כך שיתפסו כמה שפחות מקום במזוודה. גם אין ספק שיכולת קבלת ההחלטות שלנו בנוגע לרמת הנחיצות של הפריטים השונים השתדרגה פלאים. אז זה נכון שאנחנו עדיין נוטים לצבור ברחבי הבית אינספור חפצים מיותרים. אבל כשזה מגיע לאריזת הטרולי לקראת החופשה, נדמה כאילו שמארי קונדו הקטנה שבתוכנו פורצת החוצה ומתחילה לנהל את העניינים.

להשתנות תמיד

כשמדברים על גודל מזוודה לעליה למטוס חשוב להבין שבניגוד למה שרבים נוטים להאמין, התקנות והחוקים אינם אחידים בין חברות התעופה. למעשה החוקים של החברות השונות משתנים לאורך הזמן, כשלרוב הם נוטים להחמיר. כך לדוגמה זה אולי יפתיע אתכם לקרוא אך למשל חברת Rynair האירית, שינתה את המדיניות שלה בנוגע לכבודת היד לא פעם אחת אלא פעמיים במהלך 2018. התוצאה של שינויי המדיניות היא לרוב נוסעים מתוסכלים, שנאלצים להיפרד מכבודת היד שלהם בדלפק הצ'ק אין או לחילופין להיפרד מסכום מסוים של כסף שלא תכננו להוציא.

ומה בנוגע לנוזלים וחפצים שונים?

מטבע הדברים אף חברת תעופה לא תאפשר לכם לעלות למטוס עם חומרים דליקים, עצמים חדים או כלי נשק. אך בדומה לממדי המזוודה, ישנו גם שוני משמעותי בין חברות התעופה בכל מה שקשור למשל לנפח מכלי הנוזלים. לפיכך כדי שלא תיאלצו חלילה להיפרד מבקבוקון הבושם היוקרתי או ממארז היינות האקסקלוסיבי שרכשתם במהלך החופשה, הקפידו לברר מראש (לפני היציאה לנמל התעופה) מה היא המדיניות של החברה הספציפית שבה אתם טסים. בהקשר זה יש לציין כי ישנן גם חברות שמנהיגות כללים שונים עבור קווים שונים, למשל כללים מסוימים הנוגעים לטיסות פנים, שאינם רלבנטיים לטיסות חוץ.     

לא טסים לפני שמוודאים

בטבלה שלפניכם תמצאו את כל הנתונים העדכניים ביותר נכון למרץ 2019, המתייחסים לחברות התעופה המובילות שפועלות בישראל. הנתונים כוללים את הממדים (מידות ומשקל) המותרים של כבודת היד וכן דגמים מומלצים של מזוודה למטוס שניתן להשיג בסניפי רשת ארנקי עמנואל.

כפי שניתן להבין מכל האמור לעיל, הנתונים עשויים ואף צפויים להשתנות. לאור זאת הדבר הטוב ביותר שבאפשרותכם לעשות לפני החופשה הבאה שלכם (ואלו שיבואו אחריה), זה לקרוא בעיון את האותיות הקטנות באתר של חברת התעופה, המתייחסות לכבודת היד. ובכל מקרה שבו קיים ספק ולו הקל שבקלים, טוב תעשו אם תיצרו קשר טלפוני עם החברה. וכבר אמרו חכמינו: "better safe than sorry". שתהיה לכם טיסה נעימה וחופשה נהדרת.